ХХІ Міжнародний конгрес історичних наук

2010-08-30

22-28 серпня 2010 р. у м. Амстердамі відбувся ХХІ Міжнародний конгрес історичних наук. Його було організовано Королівським історичним товариством Нідерландів, Міжнародним інститутом соціальної історії, Національною бібліотекою Нідерландів та Амстердамським університетом. 

Відкриття Конгресу відбулося в Амстердамському музичному театрі 22 серпня. На ньому виголошено ряд доповідей, присвячних темі "Вода в історії": "Вода і знання" (проф. Х.Л. Песет), "Вода як фактор голландської історії" (проф. Л.Г. ван Восс), "Вода та історія Китаю" (проф. Б. Лі), "Вода та політична уява в Африці" (проф. І.Тіуб), "Вода в історії Північної Америки" (проф. Ж.К. Робер).

Надалі, протягом п‘яти днів роботи Конгресу відбувалися сесійні засідання та круглі столи (до 10-15 одночасно), присвячені різним аспектам історичних студій. Головними темами Конгресу були такі: "Падіння імперій", "Місто як культура", "Релігія та влада". Серед учасників Конгресу були відомі історики Гайден Вайт, Юрген Кока, Джованні Леві, П’єр Нора, Роже Шартьє та ін. Здається, найбільше зацікавлення викликали сесії, що стосувалися культурної історії та пошуку місця історичних студій в сучасному світі. На урочистому закритті Конгресу з лекцією "На захист честі Кліо" виступила відома нідерландська письменниця Н. Ноордервлієт.

Ряд доповідей, виголошених на Конгресі, безпосередньо стосувалися історії України та Центрально-Східної Європи. Зокрема, на сесії "Панславізм та неославізм", організованій Міжнародною комісією дослідження історії слов’ян, з доповіддю "Між польським слов’янофільством та російським панславізмом: сприйняття та розвиток слов’янських ідей українськими громадськими діячами Східної Галичини у 50-70-х рр. ХІХ ст." виступив працівник Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України Остап Середа (його участь в Конгресі як офіційного делегата Українського національного комітету істориків була спонсорована Центром досліджень історії України ім. П. Яцика і Фундацією українських студій). 

На іншій сесії цієї ж комісії докторант Міланського університету Андреа Франко представив доповідь "Україна як наріжний камінь панславізму: погляди Миколи Костомарова".

Викладач Києво-Могилянської академії Наталія Шліхта виголосила доповідь "Конструювання ідентичності в рамках стратегії виживання церкви у радянській державі" на сесії "Християнство та комунізм в Європі". Працівниця Інституту народознавства НАН України Оксана Кісь взяла участь у роботі конференції Міжнародної федерації досліджень жіночої історії, що відбувалася одночасно з Конгресом в Амстердамі, на якій виступила з доповіддю "Фемінінність використовувана та підважувана: досвіди жінок у національно-визвольному русі на Західній Україні у 1940-1950-х рр."

Українська тематика розглядалася також у ряді інших виступів на Конгресі. Зокрема, італійський історик Луїджі Кажані проаналізував українські політичні дискусії щодо трактування Голодомору у вступному виступі на сесії "Етика, історичні дослідження та право."

Під час роботи Конгресу відбулися два засідання Генеральної асамблеї Міжнародного комітету історичних наук. Перше засідання асамблеї розпочалося з вшанування пам’яті видатних істориків, що недавно відійшли у вічність, серед інших й голови Українського національного комітету істориків проф. Я.Д.Ісаєвича, що в останні роки докладав якнайбільше зусиль для розширення участі українських істориків в роботі міжнародних комісій та конгресах комітету.

На засіданнях асамблеї ухвалено провести наступний ХХІІ Конгрес у 2015 р. в м. Цзінань (Китай, провінція Шандунь; Jinan/Shandong) та обрано нове Бюро Комітету. Зокрема, новим Генеральним секретарем Комітету обрано проф. Роберта Франка (Сорбонна, Франція),  президентом – проф. Мар’ятту Гієталу (Університет Тампере, Фінляндія). До складу Бюро також увійшли проф. Г.Сабато (Аргентина), проф. В.ден Боер (Нідерланди), проф. М.Бібіков (Росія), проф. А.Джіардіна (Італія), проф. Л. Жі-Юн (Південна Корея), проф. К.Офен (США), проф. Дж. Роджістер (Великобританія), проф. Т.Венжао (Китай).

На засіданні асамблеї також вирішено припинити випуск бюлетенів Комітету, натомість надалі розміщувати інформаційні матеріали на веб-сайті Комітету http://www.cish.org/GB/introgb.htm

О. Середа виступає на засіданні сесії Міжнародної комісії досліджень історії слов'ян. Головує проф. Б. Валота

Будівля Амстердамського університету, де проходили сесії Конгресу
Читайте також:

2016-12-19
Наступний 23-й Міжнародний конгрес істориків відбудеться у серпні 2020 р. у Познані. 

2015-09-27
23-29 серпня 2015 р. у м. Цзіняні (провінція Шаньдун) відбувся XXII Міжнародний конгрес історичних наук 

2015-08-25
23-29 серпня 2015 року Міжнародний конгрес історичних наук вперше відбувається в Азії, у м.Цзинань (провінція Шандунь, Китай). 

Оголошення:
Новини:

Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України оголошує конкурс на заміщення вакантних посад

Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України оголошує конкурс на заміщення вакантних посад: завідувача відділу історії середніх віків –1,0 шт. од.;старшого наукового співробітника відділу археології – 0,5 шт. од. (за сумісництвом); наукового співробітника відділу нової історії України – 1,0 шт. од.;

«Андрей Шептицький - монах, менеджер та підприємець» - це короткометражний документальний фільм про господарсько-підприємливу діяльність митрополита Андрея Шептицького

Автор фільму - докторка історичних наук, старша наукова співробітниця відділу новітньої історії Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Оксана Пасіцька. Фільм дає можливість краще пізнати багатогранну постать Андрея Шептицького, який є прикладом духовного наставника, лідера, громадського діяча та зразкового мецената; зрозуміти феномен інтенсивної економічної активності греко-католицького духовенства в Україні та її багатовекторного впливу на суспільство.
Видання:

Слово політв’язня: періодичні видання Ліги українських політичних в’язнів 1946–1947 рр.