Марія Войтович про археологічні дослідження на вул. Б. Хмельницького

2017-03-11
28 лютого відбувся перший у 2017 році науковий семінар Ради молодих вчених Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України.

Випускниця аспірантури відділу археології Марія Войтович запропонувала увазі присутніх цікаву розповідь на тему: "Археологічні дослідження Краківського передмістя Львова у 2013 р.:  вул. Б. Хмельницького"

У липні-жовтні 2013 р. експедиція НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАН України проводила рятівні дослідження на вулиці Богдана Хмельницького (від площі Князя Ярослава Осмомисла до вулиці Мулярської). Це одна із найстаріших вулиць Львова, відома із ХІІІ ст. як Волинський шлях, що з’єднував Львів із Литвою та Білоруссю і був важливою торговою магістраллю міста.

Незважаючи на те, що на ділянці, відведеній під археологічний нагляд, культурні нашарування сильно поруйновані прокладанням міських інженерних мереж та безпосередньо самим полотном вулиці, у багатьох місцях зафіксовано автентичні нашарування від давньоруського часу. Під час археологічних розкопок у південній частині вул. Б. Хмельницького зафіксовано залишки культурних нашарувань, які надають матеріали про заселення ділянки з VІІІ ст. до н. е. по XIX ст. включно, товщина яких сягає до 6,3 м. Окрім цього, тут виявлено та досліджено декілька нерухомих об’єктів, які мають значну історико-культурну цінність. А саме: керамічний водогін І пол. XV ст., декілька рівнів дерев’яної дороги XVI ст. та залишки трьох дерев’яних водогонів XVIІ-ХІХ ст. З інших нерухомих об’єктів варто згадати залишки муру XVIІ ст., що належить втраченій на сьогодні кам’яниці та залишки двох дерев’яних плотів XV-XVІ ст.

В результаті проведених робіт отримано значну кількість різноманітного (керамічного, металевого, кам’яного, шкіряного, скляного та ін.) різночасового матеріалу, який відтворює заняття та побут мешканців цієї частини Львова ХІІ-ХІХ ст. Серед виявленого матеріалу варто відзначити цілі форми посуду, шкіряне взуття та металеві знаряддя праці. Рідкісною знахідкою є мідна монета 1353-1360 рр. карбування – денарій галицько-руський. На вул. Б. Хмельницького також виявлено скарб монет, що складається із п’ятнадцяти шелягів 1661-1666 рр. карбування.


Читайте також:

2017-03-07
1 лютого 2017 року в приміщенні львівської книгарні "Є" провідний науковий співробітник відділу української літератури Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАН України Микола Ільницький прочитав публічну лекцію про видатного українського поета, представника "Празької школи" Євгена Маланюка.

2017-03-03
4 квітня 2017 року о 15.00 та 17.00 на засіданнях спеціалізованої вченої ради відбудуться захисти дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальностями історія України та етнологія:

2017-03-03
6-9 березня 2017 року відбудуться сьомі наукові читання на вшанування пам’яті академіка Я.Д.Ісаєвича. Програма

Оголошення:

До уваги авторів!

Вимоги до авторів, що подають свої матеріали до збірників Інституту

Детальніше


Видання:

Микола Ільницький. Поезія