Ястремська Тетяна. Моделювання українського діалектного простору: концепти ВЕРХ / НИЗ.

Ястремська Тетяна. Моделювання українського діалектного простору: концепти верх / низ. НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича. Львів, 2021. 804 с. (Серія «Діалектологічна скриня»).

У монографії запропоновано авторську концепцію лексико-семантичного моделювання українського діалектного континууму від абстрактної моделі до реальної репрезентації. На підставі моделювання семантики та словотвору діалектних явищ реконструйовано фрагмент діалектної картини світу – її вертикальну вісь, пов’язану з поняттями опозиції верх / низ, кожне з яких кваліфіковано як концепт. Застосовано системний підхід до аналізу діалектних явищ, який спроєктований, з одного боку, на окреслення моделей творення слів, об’єднаних формально й семантично, а з іншого – на вияв моделей структурних та семантичних трансформацій.


Завантажити оригінал



Дивіться також:

Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України: історія, імена, ідеї
Білорусько-українське пограниччя: етнополітичні, мовні та релігійні критерії самоідентифікації населення
Воєнно-політичні інтереси України в ієрархії суспільних пріоритетів (кінець ХХ – початок ХХІ століття)
Оголошення:
Новини:

Науковці Інституту українознавства взяли участь у серії науково-освітніх заходів «Мовознавці актуалізують»

У березні 2024 року науковці відділу української мови Інституту українознавства Національної академії наук України взяли участь у серії науково-освітніх заходів «Мовознавці актуалізують», які ініціювала катедра української мови Національного університету «Львівська політехніка».

Історичні витоки та виклики новітньої російсько-української війни: матеріали міжнародної наукової конференції у Варшавському університеті

11–12 квітня 2024 р. у Інституті історії Варшавського університету відбулася міжнародна наукова конференція «Stosunki polsko-ukraińskie wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę: konteksty historyczne i współczesne», в якій взяли участь провідні історики та політологи Польщі та України, серед них наші колеги із відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин».