Наукова доповідь А. Боляновського на вебінарі Інституту єврейських досліджень YIVO у Нью-Йорку

2023-05-31
30 травня 2023 р. старший науковий співробітник відділу “Центр дослідження українсько-польських відносин” Інституту українознавства ім.І.Кряп’якевича НАН України, доктор історичних наук Андрій Боляновський у рамках заершення наукового стажування в Інституті єврейських досліджень YIVO у Нью-Йорку виступив із науковою доповіддю на семінарі-вебінарі із доповіддю на тему “Українсько-єврейські відносини у контексті антисемітизму у Східній Європі у 1918-1939 роках”. 

У доповіді вчений звернув увагу на те, що до кінця Першої світової війни антисемітизм став морально-політичним маркером суспільної свідомості, а також поведінкою багатьох правих політиків, оскільки антиєврейський дискурс активно насаджувався в багатьох постімперських державах Східної та Центральної Європи. 

А.Боляновський наголосив, що водночас новостворені тоді українські держави (як Українська Народна Республіка (УНР), так і Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР)) намагалися проводити позитивну політику щодо євреїв і пропонували нову антиімперську альтернативу жорстокій спадщині імперської та постімперської, великодержавної шовіністичної політики. 

Після того як керівництво УНР і ЗУНР перестало контролювати територію та ефективно впливати на міжнаціональні відносини в межах своєї держави, відносини між українцями та євреями загострилися, деформувалися під впливом умов і політики інших держав, у яких ці існувало два народи. 

У презентації було згадано про ключові фігури та основні аспекти українсько-єврейських відносин, а також особливий акцент зроблено на втручанні «транснаціональних гравців» у ці відносини у глобальному геополітичний контекст. 

Значну увагу було приділено з’ясуванню позитивного досвіду стосунків та висвітленню історії спроб налагодження механізмів взаємодії українських та єврейських політичних, громадських та інших організацій і соціальних груп у Західній Україні. 

Також проаналізовано вплив на українсько-єврейські відносини політики більшовицької Росії як держави з латентним антисемітизмом.


Читайте також:

2023-10-02
Відділ української літератури Інституту українознавства ім.І.Крипʼякевича 17 жовтня об 11:00 проводить круглий стіл «Як сприймати тексти неоднозначних українських радянських письменників». 

2023-10-01
26 вересня 2023 р. інститут відвідав колишній вчений секретар інституту, кандидат історичних наук Богдан Грабовецький (нині мешкає у Канаді) й зустрівся із давніми колегами  Володимирем Петегиричем, Юрієм Лукомським, Миколою Литвином, Дарією Романовою. У спогадах розповів про взаємини батька, доктора історичних наук Володимира Грабовецького із Іваном Крип’якевичем, Ярославом Дашкевичем, Ярославом Ісаєвичем. Принагідно зауважив, що у Львові побував на презентації фільму «Довбуш», де режисер Олесь Санін ствердив, що до роботи над цим історичним трилером його заохотив у свій час історик Володимир Грабовецький.

2023-10-01
21−22 вересня 2023 р. відбулися XVI Українсько-польські зустрічі у Яремчі (Івано-Франківська область), організатором яких стала низка українських та польських науково-освітніх закладів і фондів. Його багатолітній учасник завідуючий відділу «Центру дослідження українсько-польських відносин» Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, доктор історичних наук Микола Литвин проаналізував традиції українсько-польської військової взаємодопомоги, актуалізував можливості та перспективи співпраці силових структур і громадськості обох країн під час нової російської агресії проти України. Водночас презентував польським та українським колегам нову колективну працю інституту «Росія – Україна: зради, союзи, війни», до написання якої залучено провідних науковців країни; розповів про нові наукові проекти інституту.

Оголошення:

Видання:

Гавінський А., Яковишина Я. Культури Трипілля та лійчастого посуду як приклад контактів енеолітичних спільнот