10–15 листопада співробітники Інституту д.і.н. Віра Гупало та PhD Ірина Луцик здійснили наукову експедицію Волинню

2024-12-09

Впродовж 10–15 листопада співробітники Інституту д.і.н. Віра Гупало та PhD Ірина Луцик здійснили наукову експедицію Волинню. Поїздка реалізована у рамах проєкту «Між Сходом і Заходом: фунеральна культура заходу України від ХІ до XVIII століття. Міждисциплінарний аналіз» № 2023.03/0187, який реалізовується за грантової підтримки Національного фонду досліджень України.

Мета експедиції – обстеження та фотофіксація об’єктів фунеральної культури (сакральні споруди, крипти, саркофаги, надгробки, епітафії) Ранньомодерної доби на теренах Волинської області, а також збір й опрацювання матеріалів, які мають стосунок до поховальних пам’яток ХІ–XVIII ст. (робота в музеях, заповідниках, архівах, бібліотеках).

Це одне із низки майбутніх наукових відряджень, які якісно розширять знання про різні аспекти поховальної культури досліджуваної теми, а їхні результати будуть представлені у майбутніх монографічних виданнях, запланованих на кінець 2025 та 2026 рр.

В результаті обстежено:

-        ЛУЦЬК: Кафедральний костел святих апостолів Петра і Павла (колись монастир єзуїтів), костел Святої Трійці, костел Успіння Діви Марії (колись монастир домініканців) (за сприяння Адміністрації Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку, зокрема к.і.н. Віктора Баюка), костел Святого Хреста (бернардинський монастир), церква Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, Свято-Покровський храм.

-        ВОЛОДИМИР: Собор Різдва Христового (колись костел Серце Iсуса ордену єзуїтiв), Василівська церква-ротонда (за сприяння Державного історико-культурного заповідника «Стародавній Володимир», зокрема Орисі Вознюк та Світлани Федосєєвої, а також отців Миколая Удуда та Тараса Стефури.

-        НИЗКИНИЧІ: Свято-Успенська церква (за сприяння архімандрита Вікентія (Григорій Мазур).

-        ОЛИКА: костел св. Трійці (за сприяння PhD Тараса Верби, Катерини Слабецької та о. Юрія Погнерибки)

-        ЖИДИЧИН: Свято-Миколаївська церква (за сприяння PhD Тараса Верби, Жидичин Центру, зокрема Мирослави Бондарук).

Важливу науково-дослідну роботу проведено у фондах й бібліотеці Волинського краєзнавчого музею (за сприяння директорки Оксани Важатко, а також Ольги Корецької та Рити Наїдко).

Висловлюємо сердечну вдячність усім згаданим колегам, а також проф. М. Кучінку, Ю. Мазурику й представникам духовенства за допомогу та підтримку під час проведення досліджень й сподіваємося на майбутню плідну співпрацю!


#грант_НФДУ #фунеральна_культура #поховання #археологія

Волинська експедиція


Читайте також:

2025-03-19
Державна установа «Інститут всесвітньої історії НАН України», Інститут історії України НАН України, Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича запрошують до участі у VIII Всеукраїнській конференції молодих учених «Актуальні проблеми історії, філософії і права у дослідженнях молодих учених».

2025-03-18
18 березня 2025 року на засіданні разової спеціалізованої вченої ради ДФ 35.222.01 Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України, м. Львів відбувся публічний захист дисертації Ющука Володимира Леонідовича «Суспільно-політичні та соціокультурні процеси у Волинському воєводстві Другої Речі Посполитої (на прикладі Любомльського повіту)», представлену на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01 – історія України.

2025-03-17
Відповідно до Примірного положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад державної наукової установи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 р. № 404, розпорядження Президії НАН України № 553 від 04.10.2018 р та Положення про порядок заміщення вакантних посад наукових працівників в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України від 25.10.2018 р. затверджено перелік учасників конкурсу на заміщення вакантних посад:

Оголошення:

Видання:

Штикало Д. Над світом сяє хрест меча