"Історія археології: архівна і музейна спадщина Центральної та Східної Європи"

2016-09-29

6–7 жовтня 2016 року відбулась IV Міжнародна наукова конференція «Історія археології: архівна і музейна спадщина Центральної та Східної Європи», організована Інститутом українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, Інститутом археології НАН України та Українським комітетом Міжнародної ради музеїв (ICOM України). 

У фокусі конференції опинились різновекторні аспекти розвитку археологічного знання, пам’яткоохоронництва, музейництва кінця ХІХ ст. – ХХ ст., висвітлення яких неможливе без детального опрацювання архівних і музейних колекцій як в Україні так і поза її межами. 

Широкі хронологічні та географічні межі понад 30 виголошених доповідей дають можливість стверджувати, що в історії археології чітко окреслилася низка напрямків: інституціональна історія археології, дослідження різних форм організації науки, студіювання утворення археологічних книгозбірень і музейних колекцій, біографістика, інтелектуальна історія, вивчення історії досліджень археологічних пам’яток, історія теоретичної археології, мережеві моделі контекстуальні підходи у вивчення археологічних співтовариств, історія археологічних понять та зміни їх змістів (передовсім, хронологічно-просторових уявлень), дослідження пам’яткоохоронних практик у археології, аналітичне вивчення періодичних видань у світлі археологічних студій, археологічне музейництво, інформативні можливості візуальних джерел та звітної документації, ідеологічні та політичні підтексти археологічних досліджень, сучасний стан та виклики, що стоять перед археологічною науковою спільнотою, гендерні студії, проблема формування професійної ідентичності у археологічному співтоваристві тощо.

Учасники конференції мали змогу ознайомитися з експозицією Археологічного музей Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, а також дізнатися про історію Львова та археологічні колекції регіону в Львівському історичному музеї (екскурсію проводив Богдан Завітій).

Жваві наукові дискусії проходили у невимушеній атмосфері. Серед актуальних тем і проблемних питань сучасного стану розвитку археології і музейництва опинилася потреба дотримання кодексу професійної етики Міжнародної ради музеїв, популяризація історико-культурної спадщини, запобіганню незаконному колекціонуванню, потреба вшанування пам’яті українського археолога Лазаря Славіна, і, звісно ж, потреба продовження традиції конференцій з історії археології.

Організатори та учасники конференції сподіваються на подальшу співпрацю та розвиток спільними зусиллями історії гуманітаристики в Україні. Наступна зустріч має відбутися у Харкові за сприяння Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна у жовтні наступного року.

Програма:




Читайте також:

2024-04-18
У березні 2024 року науковці відділу української мови Інституту українознавства Національної академії наук України взяли участь у серії науково-освітніх заходів «Мовознавці актуалізують», які ініціювала катедра української мови Національного університету «Львівська політехніка».

2024-04-16

11–12 квітня 2024 р. у Інституті історії Варшавського університету відбулася міжнародна наукова конференція «Stosunki polsko-ukraińskie wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę: konteksty historyczne i współczesne», в якій взяли участь провідні історики та політологи Польщі та України, серед них наші колеги із відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин».


2024-04-16

23 березня 2024 р. у Київському національному університеті Т. Шевченка відбулися річні наукові читання Національної академії наук вищої школи України, на яких обговорено актуальні проблеми розвитку науки, освіти та культури України, захисту її від новітньої російської агресії. Особливе зацікавлення викликали доповіді економіста Анатолія Кінаха, медикині Ольги Богомолець, фізика і перекладача Максима Стріхи, історика Георгія Папакіна. У виступі нашого колеги, завідувача відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин» Миколи Литвина проаналізовано особливості польсько-українських міждержавних і міжнаціональних відносин, актуалізовано історіографічні та археографічні перспективи дослідження проблеми.


Оголошення:

Видання:

Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України: історія, імена, ідеї