18.02.2021 відбулася публічна лекція завідувача кафедри світової літератури Київського університету імені Бориса Грінченка професора Юрія КОВБАСЕНКА «Художня література та стратегії десакралізації імперського міфу», а також обговорення пов’язаних із зазначеною темою актуальних проблем сучасної гуманітаристики.
Зокрема, лектор зупинився на основних аспектах понять “міф”, “історичний міф” та “імперський міф”, а також на їхній семантизації та функціонуванні в сучасному науковому, політичному й суспільному дискурсах.
Значну увагу було приділено впливу імперського міфу та імперського наративу на сучасну ситуацію в Україні, маскуванню справжніх (реваншистських і експансіоністських) прагнень РФ до поновлення Імперії в її колишніх кордонах за ширмою розмов про “дружбу народів”, “розквіт національних культур під егідою Москви” тощо.
Як лекційна, так і дискусійна частини заходу були інтенційовані на розгляд імперського міфу як фермента художньої літератури, а також можливості впливу на імперський міф (а саме – його десакралізацію) саме через художню літературу та засобами красного письменства.
У фінальній (дискусійній) частині заходу було розглянуто гостро актуальні питання сучасної гуманітарної та освітянської політики в Україні, зокрема, кореляції матеріалу лекції з дослідженнями в царині зарубіжного постколоніального роману (проф. Олена ТУПАХІНА); ролі російських письменників Василя Жуковського і Льва Толстого в розвитку російського імперського міфу (Павло АРТИМИШИН); перспективних шляхів розвитку ЗНО з української мови та літератури як дієвого інструменту формування національної ідентичності українських школярів (проф. Валерій КОРНІЙЧУК); глобалізаційних вимірів літератури та літературної освіти в Україні та за кордоном (Тимофій ГАВРИЛІВ); можливості й доречності позиціонування міфу як складової національної ідеї (Олександра КИРИЧУК ) та ін.
Пан Тарас ПАСТУХ, який був модератором заходу, відзначив його актуальність, а також значну кількість учасників із різних регіонів України.