Співробітниця Інституту Ольга Заневич пройшла стажування в Дослідницькому центрі Eur’ORBEM / CNRS-Sorbonne Université

2023-05-27

Упродовж січня-травня 2023 року в рамках стажування в Дослідницькому центрі Eur’ORBEM / CNRS-Sorbonne Université (Париж, Франція) кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник відділу української мови, історик-лексикограф Ольга Заневич ознайомилася з унікальним фондом Бібліотеки Центру славістичних досліджень (CES – Bibliothèque du Centre d’études slaves, Paris), у якій зберігаються наукові розвідки з історії мови, історичні словники, а також посібники й граматики слов’янських мов ХІХ – першої половини ХХ ст., та Університетської бібліотеки мов і цивілізацій (BULAC – Bibliothèque universitaire des langues et civilisations, Paris), яка містить сучасні видання, присвячені вивченню слов’янських мов.

Особливо важливою й успішною для О. Заневич стала робота у Відділі рукописів Національної бібліотеки Франції Рішельє у Парижі (Departement des manuscript, Bibliothèque nationale de France à Richelieu, Paris). Дослідниця мала унікальну можливість працювати з оригіналом рукопису «Граматыка словенскаѧ» Івана Ужевича 1643 року – фактично першої граматики власне української мови. Манускрипт із назвою «Joannis Usevicii grammatical Sclavonica» зберігається під №7568А серед праць, писаних латинською мовою, у найціннішій частині Національної бібліотеки – у Королівськійбібліотеці манускриптів та старовинних книг, заснованої за Карла V. Саме приміщення Національної бібліотеки Франції на вулиці Рішельє – історично палац XVII ст., побудований для кардинала Мазаріні. У 1965 році французькі славісти А. Мазон і М. Шеррер передали фотокопію рукопису до Києва на прохання Інституту мовознавства ім. О.О. Потебні. Саме з копією працювали українські дослідники І. Білодід та Є. Кудрицький, готуючи до друку факсимільне видання, що побачило світ у Києві 1970 року.

Пам’ятка української мови – «Граматыка словенскаѧ» Івана Ужевича 1643 року – входить до реєстру джерел «Словника української мови XVI – першої половини XVII ст.»  (Львів, 1994 – 20….; Вип.1-18; видання не завершене) фундаментальної праці кількох поколінь лексикографів відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України. Тому отримати доступ до рукопису і працювати з ним безпосередньо є непересічною подією в науковому житті історика-лексикографа.

2023-05-27 Стажування в Дослідницькому центрі Eur’ORBEM / CNRS-Sorbonne Université


Читайте також:

2023-10-02
Відділ української літератури Інституту українознавства ім.І.Крипʼякевича 17 жовтня об 11:00 проводить круглий стіл «Як сприймати тексти неоднозначних українських радянських письменників». 

2023-10-01
26 вересня 2023 р. інститут відвідав колишній вчений секретар інституту, кандидат історичних наук Богдан Грабовецький (нині мешкає у Канаді) й зустрівся із давніми колегами  Володимирем Петегиричем, Юрієм Лукомським, Миколою Литвином, Дарією Романовою. У спогадах розповів про взаємини батька, доктора історичних наук Володимира Грабовецького із Іваном Крип’якевичем, Ярославом Дашкевичем, Ярославом Ісаєвичем. Принагідно зауважив, що у Львові побував на презентації фільму «Довбуш», де режисер Олесь Санін ствердив, що до роботи над цим історичним трилером його заохотив у свій час історик Володимир Грабовецький.

2023-10-01
21−22 вересня 2023 р. відбулися XVI Українсько-польські зустрічі у Яремчі (Івано-Франківська область), організатором яких стала низка українських та польських науково-освітніх закладів і фондів. Його багатолітній учасник завідуючий відділу «Центру дослідження українсько-польських відносин» Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, доктор історичних наук Микола Литвин проаналізував традиції українсько-польської військової взаємодопомоги, актуалізував можливості та перспективи співпраці силових структур і громадськості обох країн під час нової російської агресії проти України. Водночас презентував польським та українським колегам нову колективну працю інституту «Росія – Україна: зради, союзи, війни», до написання якої залучено провідних науковців країни; розповів про нові наукові проекти інституту.

Оголошення:

Видання:

Гавінський А., Яковишина Я. Культури Трипілля та лійчастого посуду як приклад контактів енеолітичних спільнот