23–24 травня 2024 року в Черкаському національному університеті імені Б.Хмельницького відбулася Х Міжнародна наукова конференція «Лінгвалізація світу», яка зібрала науковців з різних куточків України та з-за кордону, щоб актуалізувати важливість дослідження проблем мовознавства, зокрема в умовах російсько-української війни.
Заступниця директора з наукових питань, доктор філологічних наук Тетяна Ястремська присвятила свій виступ «Лексикон міста: від тексту до словника» Світлій пам’яті Наталі Хобзей, співавторці лексикографічних проєктів «Лексикон львівський: поважно і на жарт» (Львів, 2009–2019) та «Слова з Болехова» (Львів, 2017), відомій українській дослідниці діалектів, багаторічній завідувачці відділу української мови Інституту українознавства ім.І.Крип’якевича НАН України, якій 24 травня виповнилося б 60. Т. Ястремська акцентувала на особливостях мовлення мешканців Львова й Болехова, специфіці формування цих говірок, висвітлила проблеми добору текстів та їх лексикографічного опрацювання.
Старша наукова співробітниця відділу української мови, кандидат філологічних наук Ольга Заневич виголосила доповідь «Граматика І.Ужевича: невідомі сторінки в історії українського мовознавства», у якій зосередила увагу на особливостях оригіналів манускриптів «Граматыки» І.Ужевича 1643 та 1645 років, що зберігаються в Національній бібліотеці Франції (м. Париж) та в Муніципальній бібліотеці (м. Аррас). Доповідачка вперше в українському мовознавстві репрезентувала невідомі раніше свідчення щодо історії рукописів та здійснила докладний аналіз граматик на підставі їх оригіналів, а також удоступнила для широкого кола зацікавлених уточнену назву і шифр, під якими сьогодні зберігаються манускрипти.
Дякуємо організаторам за цікаву й теплу атмосферу конференції у добірному науковому товаристві!
![Лінгвалізація світу](https://live.staticflickr.com/65535/53749820125_5883585ea9_z.jpg)