ВПЛИВ ЛОКАЛІЗОВАНИХ У СХІДНІЙ ГАЛИЧИНІ ПОЛЬСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ ВІДДІЛІВ НА БЕЗПЕКУ ЇЇ МЕШКАНЦІВ У 1919–1921 РОКАХ. ВИБРАНІ ПРОБЛЕМИ
Проаналізовано вплив зосереджених у Східній Галичині тилових відділів Війська Польського на безпеку населення регіону в 1918–1921 рр. (від початку боротьби за незалежність Польщі в листопаді 1918 р. – до закінчення польсько-російського протистояння у 1921 р.). Визначено «Східну Галичину» як територію Тернопільського, Львівського і Станіславівського воєводств, що в 1921–1939 рр. належали до Польщі. Особливу увагу зосереджено на території Львова – головному місті регіону. Досліджено ситуацію цивільного населення на цих територіях і вплив зосереджених тут польських військ на локальну спільноту, а також співпрацю населення зі службами охорони громадського порядку. Розглянуто вибрані проблеми внутрішньої безпеки Східної Галичини в 1918–1921 рр. в контексті цивільного населення і локалізованого фронту Війська Польського.
Проаналізовано внутрішню політику Галицького революційного комітету – тимчасового революційного уряду Галицької Соціалістичної Радянської Республіки (липень–вересень 1920 р.). Показано репресії представників більшовицької влади проти української та польської інтелігенції, діячів Західно-Української Народної Республіки, урядовців Польської Республіки.
Відбувся захист дисертації Орлевич Ірини Василівни на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук
Співпраця з Міністерством закордонних справ України: активізація наукових досліджень щодо вивчення українсько-польського військово-політичного протистояння у середині ХХ століття
9 липня 2025 р. у Прикарпатському національному університеті ім. В. Стефаника відбувся 2-ий круглий стіл істориків, на якому актуалізовано дискусійні проблеми українсько-польських міждержавних і міжнаціональних відносин новітньої доби, насамперед передумови, хід та наслідки Волинської трагедії 1943–1944 рр. Модерували захід заступник міністра закордонних справ України, кандидат юридичних наук Олександр Міщенко та в. о. ректора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, професор Ігор Цепенда. На круглому столі із пропозиціями виступили наші колеги завідувач відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин», доктор історичних наук Микола Литвин та старший науковий співробітник відділу новітньої історії, кандидат історичних наук Микола Посівнич.