Центр дослідження українсько-польських відносин
Центр дослідження українсько-польських відносин, який функціонує в Інституті на правах відділу створено у квітні 2007 р. згідно з указом Президента України та ухвалою Президії НАН України.
У 2010-2012 рр. Центр виконував держбюджетну тему "Українсько-польські взаємини в контексті європейської історії: роль історичної спадщини у формуванні сучасних культурних і політичних пріоритетів України і Польщі", до виконання якої залучено 9 науковців.
Основні напрями наукових досліджень:
Співробітники Центру досліджували українсько-польські відносини в період відродження української і польської державності (1917–1923 рр.), проблеми соборності українських земель; місце і роль історії та істориків в житті українського і польського народів в ХІХ і ХХ століттях; українсько-польські наукові відносини 20-30 рр. ХХ ст., проблеми історії України в польській історіографії кінця ХІХ – початку ХХ ст.; українсько-польські військово-політичні відносини в роки Другої світової війни, іноземні формування в складі німецької армії 1939–1945 рр.; етносоціальну структуру депортованих українців з міст Надсяння, Холмщини, Лемківщини в 1944–1946 рр.; сучасну англомовну історіографію українсько-польських відносин; упорядкування бібліографії польсько-українських відносин (публікації 1991–2009 рр.).
Здобутки за останній період:
Основні результати дослідження опубліковано у книгах: колективну монографію "Історія – ментальність – ідентичність. Випуск ІV: Історична пам'ять українців і поляків у період формування національної свідомості в ХІХ – першій половині ХХ століття" (за ред. Л. Зашкільняка, Й. Пісуліньської, П. Сєрженґи) Львів, 2011. У книзі, підготовленій вченими України і Польщі, представлені результати досліджень проблематики взаємодії історичної думки та науки із соціальною пам’яттю в період формування національної свідомості українців і поляків в ХІХ і ХХ століттях.
Надруковано 3-4-й випуски наукового збірника "Україна – Польща: історична спадщина і суспільна свідомість" (відп. ред. М. Литвин). – Львів, 2010-2011, у якому аналізуються українсько-польські відносини у контексті європейської історії, роль історичної спадщини у формуванні сучасних етнокультурних і політичних пріоритетів України і Польщі.
Випущено монографію А. Боляновського "Убивство польських учених у Львові в липні 1941 року: факти, міфи, розслідування". – Львів, 2011, у якій вивчено причини й обставини затримання і розстрілів представників польської інтелігенції співробітниками гітлерівських органів безпеки на початку німецько-радянської війни.
У праці Х. Чушак "Немає вільної Польщі без вільної України: Україна та українці у політичній думці польської опозиції (1976-1989)". – Львів, 2011 реконструйовано місце України та українців у політичній думці польської опозиції 70-80- рр. ХХ ст.
Складні життєві колізії та наукову спадщину українських істориків ХХ ст., серед яких Я. Ісаєвич та Я. Дашкевич, проаналізовано у книзі А. Портнова "Історії істориків. Обличчя й образи української історіографії ХХ століття". – Київ, 2011.
Впродовж року співробітники Центру опублікували також 51 статтю, в т. ч. 8 статей у закордонних виданнях, 33 статті у фахових українських збірниках та журналах та 10 науково-популярних розвідок. Виголошено 26 доповідей на наукових конференціях, в т. ч. шість доповідей за кордоном.
Центр координував проведення низки наукових конференцій і семінарів, присвячених українсько-польським відносинам, зокрема "Історична пам'ять українців і поляків у період формування національної свідомості в ХІХ – першій половині ХХ ст." (Львів, 2010); виступив співорганізатором Міжнародної наукової конференції "Східна Європа: Шоа і міжнаціональні відносини у 1941–1944 роках: маловивчені сторінки життя у Львові в умовах нацистської окупації", проведеної спільно з Національним університетом "Львівська політехніка"; 2 березня 2011 р. в Інституті українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України організовано конференцію "Мирон Кордуба: вчений і громадсько-політичний діяч (до 135-річчя від дня народження)". За участі науковців центру проведено Наукові читання ім. Я. Ісаєвича, Крип'якевичівські читання.