Немає вільної Польщі без вільної України: Україна та українці у політичній думці польської опозиції (1976-1989)

Христина Чушак. Немає вільної Польщі без вільної України: Україна та українці у політичній думці польської опозиції (1976-1989). Львів: ПАІС, 2011. - 304 с.

На матеріалах польського самвидаву 70–80-х рр. ХХ ст. дослідниця реконструює місце України та українців у політичній думці польської опозиції. Порушені питання стосуються визнання польським суспільством кордону з Україною, утвердження значення незалежності України для Польщі та регіону, боротьби з негативними стереотипами українців у польському суспільстві, пошуку шляхів польсько-українського примирення, а також місця й ролі української меншини у майбутній незалежній польській державі.

Образ України, окреслений опозиціонерами, вплинув на політику Польської Республіки щодо України після 1989 року. В основу монографії лягло дисертаційне дослідження, яке отримало головну нагороду серед кандидатських робіт на Першому конкурсі ім. Єжи Ґєдройця Посольства Республіки Польща в Україні.

Рецензія Марка Павлишина на книгу опублікована у науковому збірнику "Україна–Польща: історична спадщина і суспільна свідомість. Випуск 5" (у pdf форматі)

Запрошуємо до перегляду фрагментів монографії, які публікуються з метою ознайомлення за згодою авторки:

  • Зміст
  • Передмова
  • Опозиція в Польській Народній Республіці.
    - Суспільні передумови виникнення 
    - Незадоволені: інституалізація й еволюція поглядів
    - Ідеологічний портрет
  • Додатки.
    - Тематична бібліографія української проблематики в другогому обігові


Дивіться також:

Гаврилів Т. Шкіц філософії сум'яття. Австрійська література у XIX і XX сторіччях
Микола Ільницький
Радянські виборчі кампанії в Західній Україні (1946-1950-роки)
Оголошення:
Новини:

Відбувся публічний захист дисертації Ющука Володимира Леонідовича

18 березня 2025 року на засіданні разової спеціалізованої вченої ради ДФ 35.222.01 Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України, м. Львів відбувся публічний захист дисертації Ющука Володимира Леонідовича «Суспільно-політичні та соціокультурні процеси у Волинському воєводстві Другої Речі Посполитої (на прикладі Любомльського повіту)», представлену на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01 – історія України.