"З Богом за Церкву і вітчизну": греко-католицьке парафіяльне духовенство в Галичині у 90-х роках ХІХ століття

Колб Наталія. “З Богом за Церкву і вітчизну”: греко-католицьке парафіяльне духовенство в Галичині у 90-х роках ХІХ століття / НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича. – Львів, 2014. – 324 с. 

У монографії досліджено діяльність греко-католицького парафіяльного духовенства в Галичині 1890-х років як окремої соціальної групи, що відзначалася високою громадською активністю. Окреслено організаційні та правові основи діяльності душпастирів, проаналізовано категорії парафіяльного духовенства, процедуру отримання парафії, станові об’єднання, матеріальне становище священиків та організацію їх повсякденного життя. 

З’ясовано реакцію Греко-католицької церкви на виклики часу, модернізацію суспільства та поширення нових політичних ідей. 

Розкрито роль парафіяльного духовенства в суспільно-політичному житті Галичини, його позицію щодо українського національного руху та міжнаціональних відносин. 

Проаналізовано чинники, які визначали світогляд священиків, та окреслено моделі їх поведінки. 

У книзі показано, що наприкінці ХІХ ст. священики часто залишалися найвпливовішими особами в східногалицьких сільських громадах, займалися різноманітною громадською діяльністю, яку в умовах посилення ліберальних і лівих рухів трактували як засіб для захисту інтересів Церкви. Активна громадянська позиція греко-католицького кліру відповідала соціальній доктрині Католицької церкви та сприяла збереженню релігійності населення.

ISBN 978–966–02–7230–9



Дивіться також:

Й.-В. Ґете й І. Франко: антиномія природи і духу
Львів і львів'яни: український соціум та промисел (20-30-ті роки ХХ століття)
Знаки доби і грані таланту
Оголошення:
Новини:

Відбувся науковий семінар "Дмитро Вітовський - державний та військовий діяч ЗУНР"

У липні 2024 р. у Львівському музеї історії релігії відбувся семінар Інституту релігієзнавства – філія Львівського музею історії релігії та Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ (відділи нової історії України й української літератури).

Вічна пам'ять!

Колектив Інституту українознавства ім.І.Крип’якевича НАН України висловлює щирі співчуття рідним і близьким із приводу непоправної втрати – смерті багаторічної працівниці Інституту Дарії КЛИМ. Нехай добрий, світлий спомин про Неї назавжди залишиться у серцях усіх, хто її знав, любив та шанував! Світла і вічна пам'ять...