Науковцям Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України вручено пам’ятні медалі з нагоди 150-річчя Наукового товариства імені Шевченка

2024-01-23

3 січня 2024 р. відбулося Засідання Ради Наукового товариства імені Шевченка (Львівський торговельно-економічний університет, вул. Туган-Барановського, 10), на якому голова НТШ, академік Роман Кушнір доповідав про результати підготовки та проведення заходів з відзначення 150-річчя НТШ. За особливі заслуги перед товариством та українською наукою, пам’ятні медаліз нагоди 150-річчя НТШ вручено таким науковцям Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України:

директору, доктору історичних наук, професору Ігорю Соляру,

доктору історичних наук, старшому науковому співробітнику Миколі Бандрівському,

доктору філологічних наук, старшому науковому співробітнику Ганні Дидик-Меуш,

члену-кореспонденту НАН України, провідному науковому співробітнику Миколі Ільницькому,

доктору історичних наук, професору Миколі Литвину,

доктору історичних наук, професору Андрію Сові,

доктору історичних наук Петрові Шкраб’юку,

кандидату історичних наук, старшому науковому співробітнику Феодосію Стеблію.

Колектив Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України вітають нагороджених та щиросердечно бажають їм міцного здоров’я, щастя й нових успіхів у науковій сфері.

Довідка про памятну медаль з нагоди 150-річчя НТШ:

Ця пам’ятна медаль присвячена 150-річчю Наукового товариства імені Шевченка (НТШ) – першої української академії наук.

Засноване 1873 року як літературне Товариство ім. Шевченка у Львові з ініціативи діячів Наддніпрянщини та Галичини національного спрямування та за фінансової підтримки меценатів, 1892 року перетворене на наукове. Саме тоді й розпочався найяскравіший етап історії НТШ.

У цей час Товариство стає творцем національної науки, яка, зусиллями його провідних діячів, виходить на європейський рівень. Центральна постать НТШ того періоду – його голова М. Грушевський (1897–1913); визначними представниками Товариства були також голова Філологічної секції І. Франко та науковий секретар В. Гнатюк. Поступово інституція набуває загальноукраїнського значення, ставши потужним націо- та державотворчим фактором: члени НТШ у своїх працях науково обґрунтували окремішність української мови, історії, етносу, чим заклали теоретичні підвалини для перетворення українців на державну націю. У 1940 р. НТШ ліквідоване радянською владою, однак 1947 р. відновило свою діяльність в еміграції, а 1989 р. – в Україні. Станом на 2023 р. об’єднує кілька тисяч членів у 36 комісіях і шести секціях та 20 територіальних осередках, завдяки чому стало важливим чинником соборності й духовно-інтелектуального відродження України.


НТШ


Читайте також:

2025-06-20
Колектив Інституту українознавства ім. І. Крипʼякевича НАН України висловлює глибокі співчуття Книшу Ярославу Богдановичу у зв'язку зі смертю матері. 

2025-06-16
15 червня 2025 р. у Перемишлі відбувся зеленосвяточний похід представників влади, громадських та наукових структур, церковно-релігійних громад Республіки Польща та Україна на Український військовий цвинтар у Пикуличах (околиця міста), де вшановано памʼять майже дві тисяч загиблих інтернованих вояків Армії УНР та ЗУНР

2025-06-14

15 липня 2025 р. о 12:00 год на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.222.01 Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України відбудеться захист дисертації Орлевич Ірини Василівни на здобуття наукового ступеня доктора історичних наук.


Оголошення:

Видання:

Словник староукраїнської мови XIV — XV ст. Т. 1.