Відбувся семінар відділів нової історії України та української літератури за участю Івана Монолатія

2024-04-09
4 квітня 2024 р. у Львівському музеї історії релігії відбувся семінар відділів нової історії України та української літератури Інституту українознавства ім. І. Крип'якевича НАНУ та Інституту релігієзнавства – філія Львівського музею історії релігії.

Гостем семінару був доктор політичних наук, професор кафедри політології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника - Іван Монолатій.

Організатор і модератор заходу: кандидат історичних наук Ірина Орлевич.

Доповідач розповів про американського військовика та інформатора американської спецслужби, уродженця Жовківщини Якова Макогона (1880-1956), власника Українських інформаційних бюр міжвоєнній Європі, якому присвятив свою останню книжку «Макогін псевдо Розумовський. Уявлена українська людина».

Професор Іван Монолатій розкрив маловідомі факти з історії стеження американських розвідувальних органів за священнослужителями УГКЦ в 1930-1940-х роках у контексті пошуку очільників і діячів «п’ятої» колони нацистів у США: єпископом Іваном Бучком та священником Олексієм Пелипенком, яких запідозрили у співпраці з нацистським режимом. Останній був співробітником кількох спецслужб у міжвоєнний період, зокрема й гестапо.
Окрему увагу доповідач присвятив взаєминам Я. Макогона та його дружини С’юзен із митрополитом УГКЦ Андреєм Шептицьким, зокрема про теми їхньої комунікації та зустрічей у Львові у 1920-1930-х рр.

І.Монолатій проаналізував оцінку особи Я. Макогона тогочасним ігуменом ЧСВВ о. Павігуменом ЧСВВ о. Павлом Олінським, нині проголошеним церквою Слугою Божим.

Додатково проф. Іван Монолатій інформував про специфіку роботи над джерелами до його книжки, особливості співпраці з архівними установами України та зарубіжжя – у США, Канаді, Великій Британії, Франції, Швейцарії, Італії, Польщі.


Семінар про Якова Макогона


Читайте також:

2024-04-18
У березні 2024 року науковці відділу української мови Інституту українознавства Національної академії наук України взяли участь у серії науково-освітніх заходів «Мовознавці актуалізують», які ініціювала катедра української мови Національного університету «Львівська політехніка».

2024-04-16

11–12 квітня 2024 р. у Інституті історії Варшавського університету відбулася міжнародна наукова конференція «Stosunki polsko-ukraińskie wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę: konteksty historyczne i współczesne», в якій взяли участь провідні історики та політологи Польщі та України, серед них наші колеги із відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин».


2024-04-16

23 березня 2024 р. у Київському національному університеті Т. Шевченка відбулися річні наукові читання Національної академії наук вищої школи України, на яких обговорено актуальні проблеми розвитку науки, освіти та культури України, захисту її від новітньої російської агресії. Особливе зацікавлення викликали доповіді економіста Анатолія Кінаха, медикині Ольги Богомолець, фізика і перекладача Максима Стріхи, історика Георгія Папакіна. У виступі нашого колеги, завідувача відділу «Центр дослідження українсько-польських відносин» Миколи Литвина проаналізовано особливості польсько-українських міждержавних і міжнаціональних відносин, актуалізовано історіографічні та археографічні перспективи дослідження проблеми.


Оголошення:

Видання:

Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України: історія, імена, ідеї