Спогади про щорічну міжнародну наукову конференцію «Історія релігій в Україні» від колег з Львівського музею історії релігії

2020-05-14

Травень – це місяць, коли ось вже тридцять років поспіль ми проводимо міжнародну наукову конференцію «Історія релігій в Україні». В ці дні мала відбутись ХХХ, ювілейна конференція, і вона обов’язково відбудеться, але згодом, восени. А зараз ми хочемо поділитися з Вами спогадами про попередні конференції.

Вперше захід відбувся 27 – 31 травня тридцять років тому. Її ініціаторами були: тодішній директор музею Володимир Васильович Гаюк та історик зі світовим іменем Ярослав Романович Дашкевич. Співзасновниками виступили три установи: Львівський музей історії релігії, Львівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім.
М. С. Грушевського НАН України, Відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України ім. Г. Сковороди.

З великою повагою і вдячністю згадуємо видатного українського вченого, доктора історичних наук, професора Ярослава Дашкевича, який очолював Львівське відділення Інституту археографії та джерелознавства. Своїми порадами, особистим науковим і моральним авторитетом Ярослав Романович допоміг вивести конференцію «Історія релігій в Україні» на високий науковий рівень.

Потрібно наголосити на багаторічній активній допомозі та участі в конференції київських релігієзнавців з Інституту філософії ім. Г. Сковороди, зокрема, хочемо згадати керівника Відділення релігієзнавства, доктора філософських наук, професора Анатолія
Миколайовича Колодного.

Організовують і проводять міжнародну наукову конференцію «Історія релігій в Україні» працівники музейної філії – науковці Інституту релігієзнавства. Захоплюємось і дякуємо за вашу працю.

Допомогу в організації конференції щороку надають наукові працівники Львівського відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України, Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, а також Гуманітарного факультету Українського католицького університету.

За тридцять років ці конференції перетворилися в своєрідний майданчик зустрічей широкого кола науковців-релігієзнавців України, а також Польщі, Словаччини, Чехії, Угорщини, Литви, Білорусії, Австралії та Італії. Збільшення кількості учасників конференції (з кожним роком долучаються нові дослідники) перетворило її на найчисельніший регулярно діючий форум релігієзнавців. За роки проведення конференції в ній взяло участь понад 1400 науковців, музеєзнавців, релігієзнавців з України і з-за кордону.

Учасники заходу (науковці, мистецтвознавці, археологи, музеєзнавці з усіх областей України та з-за кордону) порушують різнопланові питання релігієзнавчого життя в Україні: розвиток богословської думки, захист і збереження пам’яток сакрального мистецтва, охорону і популяризацію музейної спадщини, обговорюють важливі аспекти духовного життя. Найширше учасники конференції розглядають питання історії релігії в Україні. Стало доброю традицією напередодні кожної конференції видавати однойменний збірник «Історія релігій в Україні».

Перед учасниками конференції стоїть багато проблемних питань релігійного життя в Україні, а їхнє завдання – не тільки озвучувати ці питання, але й шукати відповіді, що яскраво продемонстровано в доповідях учасників. Кількість охочих долучитися до цієї наукової події щороку зростає.Історія релігії


Читайте також:

2023-10-02
Відділ української літератури Інституту українознавства ім.І.Крипʼякевича 17 жовтня об 11:00 проводить круглий стіл «Як сприймати тексти неоднозначних українських радянських письменників». 

2023-10-01
26 вересня 2023 р. інститут відвідав колишній вчений секретар інституту, кандидат історичних наук Богдан Грабовецький (нині мешкає у Канаді) й зустрівся із давніми колегами  Володимирем Петегиричем, Юрієм Лукомським, Миколою Литвином, Дарією Романовою. У спогадах розповів про взаємини батька, доктора історичних наук Володимира Грабовецького із Іваном Крип’якевичем, Ярославом Дашкевичем, Ярославом Ісаєвичем. Принагідно зауважив, що у Львові побував на презентації фільму «Довбуш», де режисер Олесь Санін ствердив, що до роботи над цим історичним трилером його заохотив у свій час історик Володимир Грабовецький.

2023-10-01
21−22 вересня 2023 р. відбулися XVI Українсько-польські зустрічі у Яремчі (Івано-Франківська область), організатором яких стала низка українських та польських науково-освітніх закладів і фондів. Його багатолітній учасник завідуючий відділу «Центру дослідження українсько-польських відносин» Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України, доктор історичних наук Микола Литвин проаналізував традиції українсько-польської військової взаємодопомоги, актуалізував можливості та перспективи співпраці силових структур і громадськості обох країн під час нової російської агресії проти України. Водночас презентував польським та українським колегам нову колективну працю інституту «Росія – Україна: зради, союзи, війни», до написання якої залучено провідних науковців країни; розповів про нові наукові проекти інституту.

Оголошення:

Видання:

Білорусько-українське пограниччя: етнополітичні, мовні та релігійні критерії самоідентифікації населення