Артимишин Ю. Депортаційні акції 1940-х років у національній пам’яті українців: стан та перспективи дослідження: монографія / НАН України, Інститут українознавства імені І. Крип’якевича. Львів, 2023.
Здійснено аналіз збірного образу депортацій 1944‑1951 рр., травматичних подій, які передували цьому процесу в уявленнях переселенців та нащадків, включеність їх досвіду в історичну пам’ять України. Проведено дослідження процесу формування територіальної приналежності людини, співвідношення між різними рівнями ідентичності. Розглянуто мас-медійні образи депортацій 1944‑1951 рр., здійснено порівняння засад та принципів їх висвітлення у польській та українській пресі 1990‑2018 рр., досліджено повсякденні уявлення причин та завдань депортаційних акцій. Проаналізовано образ Закерзоння та депортованих українців в українській кінодокументалістиці, простежено формування образу польсько-українського пограниччя ХХ ст. у сучасній українській та польській літературі. Досліджено поняття історичної пам’ять депортованих крізь призму его-документів, переселенських видань, матеріалів усної історії. Простежено вплив деструктивного досвіду на конструювання образу «малої Батьківщини» депортованих. З’ясовано місце цього образу в ієрархії цінностей переселенців і впливу походження останніх на формування історичної пам’яті нащадків.
Для науковців, усіх, хто цікавиться історією польсько-українського пограниччя, депортацією українців із Польщі у 1944‑1951 рр.
Завантажити оригінал