У рамках проекту Національного фонду досліджень України "Історична пам'ять українців в умовах війни: від конфронтації до консолідації" відбувся науковий семінар за участю Оксани Кузьменко

2024-12-12
10 грудня 2024 р. у рамках проекту Національного фонду досліджень України "Історична пам'ять українців в умовах війни: від конфронтації до консолідації" відбувся науковий семінар. З доповіддю "Український фольклор як спосіб збереження та відображення історичної пам'яті" виступила д.ф.н., ст.н.с. відділу антропології Інституту народознавства НАНУ Оксана Кузьменко. Організувала та модерувала захід к.і.н. Ірина Орлевич.

У виступі були поставлені для обговорення актуальні питання фольклористики, які виходять із розуміння фольклору як історичного явища, яке є окремим видом мови спілкування та взаємодії, способом виражати цінності, світоглядну прагматику представників етнічної групи, народу, нації. Головний акцент зроблено на здатності фольклору як виду мистецької діяльності інтерпретувати різні історико-політичні процеси, особливо у періоди історичних катаклізмів, світових війн, сучасної російсько-української війни. 

Розглядалося питання кореляції між головним феноменом «пам'ять» й ієрархією його похідних понять («колективна пам'ять», «культурна пам'ять», «історична пам'ять», «фольклорна пам'ять» та ін.) та іманентних характеристик (активна, пасивна, забування, відродження). 

Зважено на регіональні особливості різних тематичних груп українського фольклору, який інтерпретує історико-політичні події та історичні фігури ХХ- початку ХХI cт. та «актуалізовує минуле» в проекції на сучасне. 

Звернено увагу на можливості фольклористичного аналізу персональних наративів, різних мовленнєвих жанрів, фольклорної документалістики, які описують воєнні події та історії, актуалізовувати традиційні опозиції та фольклорні матриці (концепт «дому», «землі», «молитви»). Зроблено висновок, що фольклор є символічним місцем пам’яті.

У роботі цього семінару (зокрема в обговоренні питання історичної пам'яті, колективної та мовної пам'яті через фольклорний текст) взяли активну участь учасники проекту Ганна Дидик-Меуш (керівник проекту), Роман Голик, Ірина Орлевич, Наталя Колб, Павло Артимишин.


Семінар Оксани Кузьменко


Читайте також:

2025-03-19
Державна установа «Інститут всесвітньої історії НАН України», Інститут історії України НАН України, Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, Інститут держави і права імені В.М. Корецького НАН України, Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича запрошують до участі у VIII Всеукраїнській конференції молодих учених «Актуальні проблеми історії, філософії і права у дослідженнях молодих учених».

2025-03-18
18 березня 2025 року на засіданні разової спеціалізованої вченої ради ДФ 35.222.01 Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича Національної академії наук України, м. Львів відбувся публічний захист дисертації Ющука Володимира Леонідовича «Суспільно-політичні та соціокультурні процеси у Волинському воєводстві Другої Речі Посполитої (на прикладі Любомльського повіту)», представлену на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07.00.01 – історія України.

2025-03-17
Відповідно до Примірного положення про порядок проведення конкурсу на заміщення вакантних наукових посад державної наукової установи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2018 р. № 404, розпорядження Президії НАН України № 553 від 04.10.2018 р та Положення про порядок заміщення вакантних посад наукових працівників в Інституті українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України від 25.10.2018 р. затверджено перелік учасників конкурсу на заміщення вакантних посад:

Оголошення:

Видання:

Бандерівці – провісники держави